Selectează o Pagină

Motto: „Cu cât o pasiune se dezlănunțuie mai mult, cu atât ea înlănțuie”. (Monseniorul Vladimir Ghika, „Gânduri pentru fiecare zi”) În „Săptămâna altfel”, Sala festivă a Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” a găzduit întâlnirea cu surorile Pauline sau Fiicele Sfântului Paul, o congregație misionară prezentă în 51 de țări, care are în Biserică misiunea de a vesti Evanghelia, pe Isus Cristos, utilizând toate mijloacele de comunicare socială. Surorile Pauline au apărut în România în anul 1993, iar în 1997 au deschis propria librărie în București: http://libraria.pauline.ro/ . Aceasta a devenit, treptat, un centru de spiritualitate, cultură și dialog ecumenic, prin publicarea de cărți, CD-uri și DVD-uri, ce au ca scop creșterea umană și spirituală a copiilor, tinerilor și adulților. Tema întâlnirii a fost Smartphone-ul. În perioada 23-25 mai, au avut loc mai multe prezentări la care au participat câte două sau trei clase de elevi din ciclul primar, gimnazial și liceal. Fiecare prezentare a durat în jur de 50-60 de minute. Elevii noștri au avut ocazia să audă și să vadă lucruri noi legate de tehnologia modernă. Surorile Pauline au adus în discuție: rolurile pozitive și negative ale smartphone-ului, dependența cauzată de folosirea în exces a lui, semnele clare ale dependenței, efectele acesteia asupra vieții și independența digitală. Efectele nocive ale smartphone-ului au fost redate într-un videoclip foarte interesant ce redă situații sensibile din viață, pe care tehnologia modernă ne determină să le privim cu răceală: https://www.youtube.com/watch?v=VASywEuqFd8 . Ca să putem fi independenți din punct de vedere digital, s-a ajuns la concluzia că este necesar să utilizăm smartphone-ul cu moderație, urmând o „dietă medială”, alegând înțelept conținuturile, menținând o relație directă cu familia și prietenii, bucurându-ne de natură cât mai mult posibil și citind zilnic câteva pagini dintr-o carte bună. Unii elevi au fost profund impresionați, altora le-a părut incomodă informația expusă, susținând că ar fi exagerată și negând ideea că smartphone-ul creează dependență. Oricum le-am lua, lucrurile prezentate conțin adevăruri. Tehnologia a schimbat radical societatea în ultimii ani și va continua să o schimbe, deoarece a făcut ca aproape totul să fie la distanță de un click. Informația oferită de telefonul performant este copleșitoare din toate punctele de vedere. Este incredibil cum un obiect atât de mic poate reda atâtea lucruri într-un timp foarte scurt. Smartphone-ul nu este un lucru nociv dacă îl utilizăm în mod disciplinat și nu pierdem ore în șir în compania lui. El ne oferă informații utile, însă nu ne poate fi de ajutor în orice situație, cum ne sunt apropiații noștri. La sfârșitul fiecărei prezentări, Papa Francisc le-a transmis elevilor gândurile și sfaturile sale cu privire la tehnologia modernă: „LIBERTATEA nu înseamnă să aleg ceea ce poftesc, dar să aleg mereu binele! FERICIREA nu este un app, nu se descarcă pe telefon. Nici măcar versiunea cea mai nouă nu vă poate face liberi și mari în iubire. Nu vă încredeți în cei care vă distrag atenția de la adevărata bogăție care sunteți voi înșivă! IUBIREA este actul de identitate al creștinului. Ea se hrănește cu încredere și respect. Nu e o dulce poezie, o telenovelă, ci o alegere de viață. Alegerea de a face binele, de a crea punți de prietenie. Antrenați-vă zilnic pentru a fi campionii vieții! Așa veți fi recunoscuți ca fiind ucenicii Lui Isus și bucuria voastră va fi deplină” („Papa Francisc către adolescenți”, 2016). Chiar și Papa Francisc folosește un smartphone. Ne recomandă să nu ne bazăm prea mult pe telefon, întrucât, dacă nu avem semnal, acesta își pierde funcțiile. El ne spune că adevăratul semnal neîntrerupt se află în familiile noastre, în comunitatea religioasă, la școală și, ca atare, nu trebuie să slăbim legătura cu acestea. Pentru a încheia la fel cum am început, facem trimitere la „gândurile” Monseniorului Vladimir Ghika, care ne spune că „suntem mereu mai preocupați să ne compunem personajul decât să ne realizăm personalitatea”. Lumea virtuală nu ne înalță, ci doar ne ajută să trăim viața ca un vis, un vis redus la „tipare”. Realitatea e lângă noi, nu într-o lume plăsmuită. Emoțiile, precum tristețea, bucuria, iubirea, se trăiesc alături de cei dragi. Ele ne definesc, căci ne îmbogățim cu fiecare experiență trăită. Pr. Cristian Tiseliță și prof. Ioana Sarca Autor: Ioana Sarca