Selectează o Pagină

Așteptăm data de 15 ianuarie cu respect și admirație, și știm că atât dascălilor, cât și elevilor le revine o importantă responsabilitate, aceea de a-și îndrepta în această zi  gândul spre „luceafărul poeziei românești.”

Astfel, am considerat că și în cadrul orei de limba germană putem să ne amintim de cea mai importantă voce poetică din literatura română.

Activitatea a început cu câteva date biografice despre Mihai Eminescu, iar mai apoi elevii clasei a XII-a A au citit poezia „Und Wenn…” – poezie tradusă în limba germană de  Alfred Margul-Sperber – și au încercat traducerea acesteia în limba română. După mai multe încercări, am ascultat împreună poezia „Și dacă… ” recitată de  George Vraca. (Mihai Eminescu : Si daca )

Cuprinși de emoție, dar și de entuziasm, elevii clasei a XII-a au așezat și ei pe hârtie câteva gânduri. Vă invităm să vă bucurați de aceste versuri, în variantă bilingvă, accesând pozele atașate:

 

Autor prof. Țiț Emanuela