Selectează o Pagină

Lunile octombrie, noiembrie și decembrie au valorificat copilăria prin diferite activități desfășurate la clasa a VI-a C. Principal obiectiv al acestora a fost apropierea elevilor de lumea copilăriei de altădată și de valorile promovate de aceasta.

Proiectul Jocuri și jucării ale copilăriei de altădată, derulat la clasă în luna octombrie, a facilitat pătrunderea în lumea copilăriei. Elevii s-au documentat despre diverse jocuri și jucării, au realizat texte multimodale pe baza informațiilor culese, au adus în fața colegilor jocurile prezentate și au luat interviuri, prin intermediul cărora au avut ocazia să descopere faptul că jocurile clasice sunt adevăratul motor al bucuriei.

În aceeași lună, pentru aprofundarea cunoștințelor, am vizitat Casa Darvas – La Roche, unde am avut ocazia să plutim pe aripile unui vis de copil și să admirăm exponatele din cadrul expozițiilor Jucării, păpuși și jocuri și Regina Maria – Vraja memoriei. Manuscrisele și volumele expuse, semnate de Regina Maria a României, au constituit un element important al deschiderii elevilor spre operele literare ale Majestății Sale ce au fost țesute în jurul temei copilăriei: Visătorul de visuri și Kildine – povestea unei mici principese răutăcioase. Socializarea la nivel de grup a fost încurajată de un prânz luat împreună.

Luna noiembrie s-a definit prin cunoașterea și promovarea drepturilor copilului, în special a dreptului la pace, prin organizarea unor activități de cunoaștere a cât mai multor opere literare ce surprind în esența lor tema copilăriei, prin descrierea propriilor emoții în paginile jurnalului personal și prin selectarea unor fragmente din operele literare lecturate în care este prezentă tema jocului.

Decembrie a fost cea mai bogată lună în ceea ce privește numărul de activități desfășurate. Magia apropierii Nașterii Mântuitorului ne-a stimulat generozitatea față de copiii mai puțin favorizați de soartă, clasa implicându-se în cadrul a două activități caritabile. În 7 și 15 decembrie, elevii au participat la atelierele de turtă dulce și de ornamente pentru Crăciun, organizate la Muzeul Țării Crișurilor. De asemenea, la finalul celor două ateliere, au vizitat secțiile de Istorie și de Etnografie ale muzeului orădean, deschise publicului chiar în toamna acestui an. Secția de Istorie le-a deschis elevilor noi perspective asupra istoriei naționale, în general, și asupra istoriei cultului greco-catolic, în special. Secția de Etnografie i-a purtat printr-o călătorie în timp, prin etapele vieții omului, pe băncile școlii de altădată, punându-le în față informații și obiecte ce definesc îndeletnicirile, tradițiile și credința poporului român. Colindul elevilor clasei a VI-a C, ce a răsunat în Muzeul Țării Crișurilor, a venit ca un răspuns la conștientizarea bucuriei de a fi copil.

Lectura nu a lipsit nici în această lună! Am citit împreună din Biblia ilustrată pentru copii, oferită fiecărui elev de Episcopia Greco-Catolică de Oradea, și din opere literare specifice sărbătorilor de iarnă. Una dintre acestea este Povestea de Crăciun, semnată de Regina Maria a României. Prima zăpadă a nins în noi cu fulgi de melancolie, așa că ne-am dedicat realizării descrierii unor peisaje de iarnă, colindând prin ținutul misterios al simbolurilor.

Ce ar fi luna decembrie fără mirosul caracteristic preparatelor culinare tradiționale? Caietul de rețete al clasei a VI-a C, inspirat de caietul de rețete expus în bucătăria Casei Darvas – La Roche și de Cartea regală de bucate a Principesei Margareta a României, s-a umplut repede de preparatele din bucătăria personală, iar sala de clasă s-a transformat într-un regat al bucatelor ce definesc cuvântul acasă.

Corespondența dintre diriginte și elevi a reprezentat activitatea cea mai plină de emoții. Pentru că trăim într-o lume a mesajelor sărace în conținut și a cuvintelor prescurtate, scrisorile pot fi transformate într-un cadou de suflet, întrucât ele au puterea de a schimba vieți prin încurajările pe care le aduc și prin valorile pe care le promovează. Am învățat să primim și să dăruim cuvinte creatoare de iubire.

Cele trei luni care au îmbogățit din multe puncte de vedere viața noastră de la școală își vor extinde ecoul în anul 2023, când cine știe câte alte experiențe frumoase ne va rezerva viitorul.

Nu uitați să păstrați mereu în inimi copilăria și libertatea de a visa cu ochii deschiși, nu doar acum, în prag de sărbători, când ne pregătim să primim Pruncul Sfânt în ieslea sufletelor noastre! COPILĂRIA este cea mai importantă piesă din puzzle-ul vieții.

 Prof. Ioana Sarca

 

Copilăria este…

cel mai frumos moment al vieții, momentul în care legi cele mai multe prietenii, momentul din viață în care te bucuri de tot, fără să trăiești în stresul lumii. Este cea mai prețioasă amintire, apreciată cel mai bine de părinți, bunici, prieteni și de noi înșine. Copilăria te învață să îți iubești aproapele, te ajută să întâlnești ,,cele mai grele” emoții. Ea te învață să te bucuri de viață. Copilăria este ceva frumos, o amintire prețioasă, rămasă într-un mic locșor în suflet, care nu va dispărea niciodată, că vrei, că nu!Maia Ardelean

cu siguranță cea mai prețioasă și dulce perioadă a vieții, un tărâm magic. Primele prietenii, primele jocuri învățate, primele experiențe pe care le avem legat de școală. Copilăria este momentul în care plângem şi râdem în aceeaşi zi, în care ne supărăm şi iertăm după câteva momente. Cu micile greșeli pe care le-am făcut, tot rămâne o amintire unică atât în sufletele noastre, cât și în cele ale părinților, bunicilor și prietenilor. Copilăria este perioada în care înveți să te bucuri de aproapele tău și să te bucuri de viață. Copilăria este acel moment care trebuie prețuit, chiar dacă unele momente sunt dificile. E de neuitat!Sofia Ardelean

cea mai frumoasă etapă a vieții, plină de distracție, de magie, de jocuri, de lucruri noi. Este vârsta când suntem cel mai aproape de Dumnezeu.Ilinca Balint

un tărâm magic. Nu știm unde și când începe și nu știm când și unde se termină. Copilăria este singurul moment al vieții în care trăim totul cu maximă intensitate.Briana Bogdan

o perioadă de învățare, descoperire și explorare. Este perioada în care copiii își dezvoltă personalitatea, abilitățile sociale și fizice. Copilăria este, de asemenea, o perioadă de protecție și îngrijire din partea părinților și a altor adulți responsabili. Copiii își petrec timpul jucându-se, învățând noi lucruri și formând legături puternice cu cei din jurul lor. Este o perioadă plină de emoții și experiențe pozitive și negative, dar care este esențială pentru dezvoltarea ulterioară a copiilor.Andrei Bulzan

acel moment al vieții la care toată lumea dorește să se reîntoarcă, acel moment al vieții plin de clipe memorabile, de peripeții și de idei trăsnite! Este acel moment al vieții în care ne dezvoltam, fizic și psihic, formându-ne personalitatea. E acel moment în care prietenii vin și pleacă, fiind momentul în care ne dăm seama cine ne este cu adevărat prieten.  Copilăria este momentul în care imaginația noastră este atât de bogată, încât, în mintea noastră, vin idei după idei, unice, inedite. Copilăria este acel moment care trebuie prețuit, deoarece este o perioadă scurtă a vieții și chiar de aceea este specială!Melissa Crețu

singurul moment al vieţii în care trăim totul cu maximă intensitate, în care plângem şi râdem în aceeaşi zi, în care ne supărăm şi iertăm după câteva momente, în care suntem singuri şi totodată cu toată lumea.Sara Cuciula

o lume aparte, una reală și plină de armonie.Alexia Farkas

perioada în care ne dezvoltăm abilitățile și personalitatea. Dacă copilăria ar fi un miros, un gust sau un obiect, așa le-aș defini eu: miros molipsitor, deoarece când vezi un copil vesel îți vine să zâmbești, să râzi să te distrezi; gust dulce, deoarece atunci când vezi un copil inocent, sincer și plăcut îți vine să-l mănânci; un obiect – jucăriile –, deoarece atunci când ești copil te joci cel mai mult, n-ai griji, pur și simplu esti liber! Copilaria este o perioadă dificilă, dar în același timp și cea mai de neuitat!Maria Fiț

perioada în care te bucuri de viață, te joci, petreci timp cu familia și nu îți bați capul cu lucrurile rele ale acestei lumi.David Golban

momentul în care un copil se bucură de primele momente ale vieții lui. În copilarie, totul e frumos!Natan Golban

cea mai plăcută perioadă a vieții, deoarece nu avem nicio grijă (în afară de școală) și niciodată nu ne vom mai întalni cu ea. Ea este ramura vieții. Nu se uita niciodată. Copilăria este cu adevărat paradisul inocenței, un paradis în care copilul a fost izgonit, pe care l-a pierdut. El e un mic Adam care a vrut un pic mai mult…, care a pus întrebări, așteptând în schimb răspunsuri. Copilăria are gustul înghețatei mâncate la umbra teiului din spatele casei, ascuzându-mă de prieteni, frați și surori.Daria Lucaci

cel mai frumos stadiu al vieții, în care mare parte din adulți ar vrea să se întoarcă. Ea este culoarea din viața fiecărui om. Aceasta ar trebui traită la maxim de toți cei care încă mai sunt copii!Sarah Mocan

cea mai frumoasă perioadă, fiind neuitată de părinți, bunici, verișori și de toți cei dragi.Elena Jurj

ceva frumos ce trece repede, dar cu amintiri minunate pe care greu le poți uita și îți amintești cu drag de ele.Andreea Rusu

un moment magic al vieții. Nu este numai joacă și distracție. Este și iubire din partea părinților, bunicilor, familiei noastre. Tot în copilărie, învățăm să greșim, dar și să câștigăm, să ne descoperim pasiunile. Tot în copilărie ne facem prieteni. Cu cât creștem mai mult, copilăria ni se va părea tot mai departe. Când ești copil, ai o singură grijă: să fii fericit și mândru de tine și de reușitele tale. Fiind copil, nu trebuie să te gândești la toate problemele, cum ar fi: mâine am un examen important care îmi poate schimba viața sau părinții și bunicii trebuie să fie sănătoși. Primul pas din viață este copilăria care ne poate schimba cu totul viața, în bine sau în rău. Chiar dacă vom îmbătrâni, momentele  copilăriei  vor rămâne acolo, la locul lor, în inima noastră mereu.Sonia Sălăgean