Selectează o Pagină

Inspirați de cuvântul Papei Francisc adresat tinerilor la Budapesta („Omul nu devine mare impunându-se deasupra celorlalți, ci coborându-se la ceilalți; Isus nu ne vrea leneși și comozi, nu ne vrea tăcuți și timizi, ci ne vrea vii, activi, protagoniști ai vieții”), la inițiativa Episcopiei Romano-Catolice de Oradea Mare, în perioada 13-15 octombrie, mai mulți elevi ai claselor liceale din şcoala noastră, sub motto-ul „Sunt aici, trimite-mă” (Is 6,8), s-au alăturat cu succes campaniei ecumenice „72 de ore fără compromisuri”.

Scopul acțiunii este de a invita tinerii, în special liceenii și studenții, să își rezerve acest weekend şi să-l dedice oferirii unui ajutor acolo unde este nevoie de devotamentul lor. În aceste timpuri se dorește, în mod special, conștientizarea societății asupra forței, angajamentului și entuziasmului tinerilor. Toți cei care iau parte la această acțiune vor experimenta, că împreună pot face lucruri mărețe și că a-i ajuta pe alţii în mod dezinteresat este un sentiment minunat și un mare dar.

Elevii noştri, însoţiţi de profesori şi de preoţi au desfăşurat mai multe acţiuni în cadrul acestei campanii:

  • Acţiune de igienizare a capelei Frenţiu din cadrul cimitirului municipal Rulikowski din Oradea (elevi ai claselor a IX-a A, a X-a A, a XII-a A însoţiţi de pr. Ovidiu Duma,   Alexandru Fiț, prof. Marius Mic-David şi prof. George Demian );
  • Vizită la adăpostul pentru câini „Grivei” din Oradea (elevi din Consiliul Elevilor şi din clasa a XII-B însoţiţi de prof. Emanuela Țiț, prof. Emilia Haș, prof. Paula Mureșan şi d-na psiholog Ana Popa);
  • Acţiune de igienizare a bisericii „Schimbarea la Faţă” din Oradea, cartierul Velenţa (elevi ai claselor a IX-a B, a X-a B însoţiţi de doamnele profesor Alina Pupe şi Bianca Fernea);
  • Acţiune de igienizare a Sanctuarului Eparhial „Maica Domnului” din Oradea, cartierul Rogerius (elevi ai clasei a XI-a B însoţiţi de pr. Remus Mârşu şi de prof. Monica Blaga);
  • Participarea la Liturghia şi la activităţile Oratoriului Maria Imaculata din cadrul catedralei „Sf. Nicolae” din Oradea (elevi ai clasei a XI-a A însoţiţi de pr. Traian Dobrată şi de prof. Iulia Tănescu).

Au fost acţiuni care i-au mobilizat pe elevii noştri, i-au scos din zona lor de confort, dar care au fost de un real folos atât lor, cât şi comunităţilor pe care le-au ajutat.

Prof. Demian George