Selectează o Pagină

Experiența celor două proiecte Erasmus pe care Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” le-a derulat până în prezent ne-a dat imboldul să facem un mare pas înainte. Astfel, liceul nostru a obținut ACREDITAREA ERASMUS în domeniul educației școlare, cu un rezultat de care ne bucurăm enorm!

      Dintr-un număr de 247 de școli din România care au depus proiecte de acreditare, în octombrie 2023, au fost aprobate de Agenția Națională doar 54, iar școala noastră a fost pe locul 30 ca punctaj de calitate. Acordarea acreditării Erasmus confirmă faptul că organizația aplicantă este capabilă să implementeze un plan de dezvoltare strategică pe termen mediu sau lung.  

     Acreditarea Erasmus + KA120 va finanța activități de mobilitate ale elevilor și ale profesorilor, participări la cursuri de formare și activități de Job Shadowing la școli europene în perioada 2024-2027.

 Obiectivele propuse:
–  perfecționarea cadrelor didactice;
–  implicarea unui număr mare de elevi în activități de mobilități transnaționale;
–  îmbunătățirea competențelor lingvistice și digitale ale elevilor și ale profesorilor;
–  prevenirea bullying-ului și cyberbullyingului;

–  dezvoltarea dimensiunii europene a școlii.

KA120_SCH_2023_rezultate_site

Prof.coord. Hoduț Natalia