Selectează o Pagină

Se știe „“ clasa a IV-a este nivelul învățământului primar în care istoria si geografia reprezintă materiile care suscită interesul elevilor în mod deosebit.
După câteva săptămâni de revenire pe tărâmul seriozității și asumării rolului de „cel mai mare din școală” „“ model pentru cei mai mici, clasa a IV-a B, coordonați de dnele înv. Lorenia Nedeianu și Florina Bâte, a organizat o expoziție pe coridorul școlii cu obiecte vechi, aparținând istoriei familiei care ne-au ilustrat crâmpeie din viața de odinioară a părinților sau a bunicilor „“ lămpi cu petrol sau gaz, bancnote din anul 1910, ceas de buzunar, cântar, suport pentru tâcâmuri din argint, călcător cu jar, cergă, propsoape țesute la război, mai, lopată pentru pâine, cufăr, coșuri împletite, ceramică diversă
” Colțul muzeal”- cu titlul \” Istoria familiei\” a fost un proiect colectiv pe care l-am realizat la sfârșitul capitolului cu același nume și s-a bucurat de un real succes „“ fiecare pauză fiind un prilej bun de a mai „vizita” muzeul și de a interacționa cu diferitele tipuri de izvoare istorice.

Autor: prof. Lorenia Nedeianu