Selectează o Pagină

Peste 50 de părinți și bunici au participat ieri, la Liceul Greco-Catolic \”Iuliu Maniu\”, la celebrarea a 200 de zile de școală a celor 30 de elevi din clasa I B. Micuții au prezentat în fața invitaților colecții speciale de obiecte și apoi s-au împărțit pe ateliere unde distracția și creativitatea a fost în prim plan.

Elevii clasei I B \”step by step\” au fost ieri, de la ora 8.00, în centrul atenției. Cu ocazia celor 200 de zile de școală, micuții le-au prezentat invitaților 200 de colecții speciale din diferite obiecte. \”La noi, la fiecare 100 de zile de școală se organizează o serbare prin care părinții și bunicii încearcă să se apropie mai mult de copiii lor. Pentru aceste 200 de zile, părinții, împreună cu micuții, au realizat 200 de colecții de obiecte din nasturi, pionieze și pahare de plastic, colecții care, pe de o parte au stimulat creativitatea copiilor și pe de altă parte i-au ajutat pe părinți să redescopere bucuria lucrurilor mărunte, ca să se implice mai mult în viața școlii și a copilului, pentru că doar așa pot crea amintiri frumoase. Au fost cumpărate eșarfe albastre care au simbolizat prietenia pentru toată lumea, inclusiv pentru ștrumful meșter, mascota clasei\”, a povestit învățătoarea Maria Brisc, care, împreună cu Luminița Abrudan, s-a ocupat de organizarea serbării. După prezentarea colecțiilor, micuții s-au împărțit în cinci ateliere în sala de clasă: citire, scriere, matematică, științe și arte. La științe au modelat 200 de biluțe din salam de biscuiți, iar la arte au confecționat o coroniță pentru petrecere.

Autor: Vasilică Ichim, Crișana