Selectează o Pagină

Copii care trăiesc altfel
17 10 2014

Activitatea s-a desfășurat la ,,Căminul Felix \” din Santandrei.Acolo am cunoscut copii harnici, cuminți și răbdători.Am devenit prieteni și am avut ocazia să înțelegem universul în care aceștia trăiesc: familii organizate pentru creșterea și educarea lor, condițiile în care trăiesc și preocupările lor. Am admirat în atelierele de tâmplărie și croitorie lucrările realizate de ei:
-Suport de șervețele ,,Pisicuța\”;
-Obiecte religioase;
-Ceas din lemn și alte obiecte utile.
Darul nostru a fost un poster realizat pe tema ,,Toamnei\”,unde roadele au prins viață prin lumină și culoare.

La fermă

În activitatea desfășurată ,,La Fermă\” , copiii au văzut cum sunt crescute animalele domestice și hrănite de pe culturile proprii. Cu datele reale au realizat probleme aplicate, au fost curioși să afle cât mai multe lucruri despre munca din gospodărie.
Au hrănit vițeii cu furajele din dotare și au băut lapte proaspăt procesat de agricultori.

Autor: Gaspar Monica & Lucaci Mariana