Selectează o Pagină

Colaborarea și flexibilitatea sunt două atribute fundamentale în activitatea didactică în alternative educațională Step by Step.
În acest an școlar, clasele pregătitoare A și I A, coordonate de învățătoarele lor Lia, Anca, Krisztina și Nicoleta au materializat aceste caracteristici în educația moral-creștină a micilor școlari prin câteva activități în care i-au avut ca invitați și participanți activi pe tații sau bunicii preoți. Astfel elevii L-au cunoscut pe Sfântul Francisc de Assisi și cele mai cunoscute povești despre viața sa austeră și prietenia cu păsările și cu animalele. L-au descoperit în pilde și imagini pe Sfântul Nicolae, patronul Catedralei în care participăm la Sfânta Liturghie și care-I poartă numele. De asemenea au început să înțeleagă semnificația adevărată a Sărbătorii Luminii prin Învierea lui Cristos, în pragul căreia ne aflăm. Toate acestea au adus o fărâmă de bucurie în rândul celor mici prin prezența părinților dar și prin modelele de iubire pe care sfinții bisericii le oferă celor dornici să descopere Calea Lui Cristos. Șirul acestor acțiuni va fi încununat în acest an școlar în 13 iunie, când Îl vom descoperi pe sfântul Anton și minunile Sale.

Autor: Șipoș Lia Ursu Krisztina