Selectează o Pagină

În cadrul Săptămânii europene a competențelor profesionale, 5-9 Decembrie, elevii clasei XI B profil matematică-informatică, participanți în mobilitatea a treia în cadrul proiectului „œFormarea de viitori profesioniști prin stagii de pregătire practică la nivel european” finanțat de către ANPCDEFP prin Programul Erasmus+ și care se desfășoară în școala noastră în perioada iunie 2015 – mai 2017, au avut oportunitatea de a efectua o vizită de studiu la compania IT – RussmediaTech pentru a înțelege cum sunt aplicate cunoștințele și competențele dobândite în stagiul de practică desfășurat în Roma, Italia. În timpul acestei vizite de studiu, elevii au avut șansa de a participa la training-ul intern cu tema „Programarea Orientată pe Obiecte” împreună cu programatorii companiei RussmediaTech și au avut șansa de a discuta cu profesioniștii companiei, întelegând astfel oportunitățile oferite de profilul matematică-informatică. Managerului operațional al RussmediaTech dna Laura Serdult împreună cu prof. Sorina Miheș s-au ocupat de organizarea acestei activități. Autor: prof. Mihes Sorina