Selectează o Pagină

Cei 28 de elevi ai clasei a III-a B, Step by Step, de la Liceul Greco-Catolic ,,Iuliu Maniu,, Oradea, reunesc astăzi prin armonie și duioșie două teme: muzica din viața de școlar și muzica din sufletul mamei. Un școlar în clasa a III-a învață notele muzicale, se familiarizează cu instrumente muzicale, cântă individual și în cor. În sufletul mamei, se scrie în fiecare moment un cântec: atunci când aduce pe lume un copil, atunci când îl crește, îl adoarme, îl ajută la lecții și așa mai departe. Mama are în suflet cântecul vieții. Mama însăși este ,, un cântec, o floare, dulce alinare,,. Activitatea Muzica pentru sufletul mamei face parte din multele activități interactive realizate împreună cu părinții din clasa noastră și cu invitați speciali de la Liceul de Arte Oradea: doamnele profesoare Å¢âmpu Nicoleta și Lavinia Dragoș cu câțiva elevi care au cântat la vioară, chitară flaut și pian. Este un prilej prin care școala și familia conlucrează la buna educație a copilului, o ocazie prin care părinții sunt invitați să cunoască cealaltă latură a școlii românești, latura artistică. Școala nu înseamnă numai matematică și limba română, înseamnă și creativitate și expresivitate și exprimare prin artă și cultură. Prin această activitate ne-am dorit să înlocuim o lecție de muzică obișnuită cu un spectacol gândit să împletească partea artistică cu informația și cu practica. Copiii învață despre diferite instrumente muzicale ( vioară, chitară, flaut, pian), le observă, iar mămicile se bucură de momentele oferite de micii artiști care cântă la aceste instrumente ( invitați speciali). De asemenea, nu pot lipsi cântecele dedicate mamei în aceste zile de sărbătoare, precum și poeziile care fac referire la instrumentele muzicale amintite și legătura lor cu sufletul mamei. Copiii au pregătit o expoziție cu tema Instrumente muzicale, ( s-au documentat și au scris despre un instrument, l-au desenat, au amintit nume celebre care au cântat la el). Decorul a fost întregit de instrumentele pe care elevii le-au adus de acasă pentru a fi admirate și pentru a-și demonstra calitățile artistice. La intrare în sala Aula Magna a Institutului Teologic Greco-Catolic Oradea, fiecare mămică este invitată să scrie pe o notă muzicală un gând dedicat propriului copil, iar această notă va fi lipită lângă gândurile exprimate de copil tot pe o notă muzicală, astfel încât vom avea un portativ uriaș cu gânduri bune. Dedicăm această activitate, ca pe un buchet de flori muzicale, mamelor, în semn de prețuire pentru frumoasa colaborare școală- familie! Autor: Abrudan Luminta si Brisc Maria