Selectează o Pagină

În perioada 15 și 16 martie am avut onoarea de a participa la seminarul organizat de Centrul Cultural German Cluj-Napoca (Goethe-Zentrum), susținut de docentul și totodată artistul Lyonn Redd. Prin complexitatea sa ca artist, a abordat predarea limbii germane dintr-o nouă persepectivă, una în care creativitatea și imaginația sunt puse în valoare. Punctele centrale ale seminarului au fost: „¢ Transmiterea de cunoștințe din domeniile de cultură și civilizație, gramatică și ortografie prin intermediul muzicii; „¢ Scriere creativă și tehnici de prezentare; „¢ Cultură și civilizație: imagine sinoptică a scenei muzicale germane actuale; „¢ Integrarea diferitelor forme de exprimare artistică în predarea limbii germane (talkshow, teatru, piesă radiofonică, film mut, sitcom); „¢ Idei pentru conceperea propriilor exerciții creative.