Selectează o Pagină

În data de 24 martie, în Piața Unirii s-au desfășurat o serie de acțiuni dedicate împlinirii a 195 de ani de la înființarea Poliției Române. La manifestări au participat elevii claselor primare, de gimnaziu și liceu însoțiți de cadre didactice. Publicul spectator a fost încântat să cunoască echipamentele din dotarea Poliției Române, au asistat la arestarea unui infractor periculos prins cu ajutorul câinilor dresați special, apoi au urmărit cu atenție cum se detonează un pachet exploziv de către brigada antitero. Acțiunea s-a încheiat cu tradiționala defilare la care putem spune cu mândrie pentru instituția noastră că au bătut pasul cadențat doi foști absolvenți ai liceului nostru, actualmente angajați în cadrul Poliției Române: Hodorog Mircea și Cristea Alexandru Stelian. La finalul acțiunii, elevii și profesorii au făcut o serie de fotografii cu membri ai Poliției cu Purtătorul de cuvânt al I.J.P. Bihor doamna Comisar de poliție Alina Dinu iar la invitația elevilor, s-a alăturat grupului și prefectul județului Bihor, domnul Claudiu Pop.

Autor: Blaga Monica