Selectează o Pagină

Luni, 10 aprilie 2017, a avut loc o zi de reculegere spirituală pentru elevii Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din Oradea. Acest moment de rugăciune coordonat de către echipa spirituală a Liceului Greco-Catolic a avut ca temă : „Cu credință, spre Înviere”. Pentru buna desfășurare au fost alese patru locații diferite unde elevii s-au reunit împreună cu patru preoți și patru responsabili de grup.

În ceea ce privește programul acestei zile de reculegere, putem aminti: 9.30 – Sf. Liturghie, 11.00 – meditație, 12.00 – discuție în grupuri, 12.30 – discuție în comun, 13.00 „“ prânzul.Pe parcursul zilei, elevii au fost vizitați de episcopul nostru Ps.Virgil Bercea împreuna cu doamna director Antonia Nica, acesta a dialogat câteva minute cu elevii și ulterior a transmis la rândul lui un mesaj pentru sfintele sărbători a Învierii Domnului.În Biserica „Sf. Treime” din cartierul Nufărul, Pr. Traian Dobrată a realizat meditația pentru elevi, fiind și responsabilul elevilor claselor a V-a și a VI-a.În Biserica „Sfânta Maria” de la Mănăstirea franciscană, s-au reunit clasele a VII-a și a VIII-a, Pr. Iulian Robu a fost invitat ca predicator, iar profesorul de religie Traian Ostahie a fost coordonator. În incinta Seminarului greco-catolic „Trei ierarhi”, Pr. prof. Alexandru Buzalic a susținut medițatiile pentru elevii claselor a IX-a și a X-a; coordonator fiind Pr. Cristian Tiseliță.Iar în Biserica „Schimbarea la față” din cartierul Velența au fost prezente clasele a XI-a și a XII-a sub coordonarea Pr. Dragoș Alexandru, pentru intervenția spirituală fiind invitat Pr. Vicar cu laicii Antonio Chifor. Pentru reușita acestui moment, se cuvine să menționăm contribuția importantă a diriginților care și-au însoțit elevii în diferitele locații, a conducerii liceului pentru implicarea în organizarea acestei activități dar și primirea călduroasă a preoților și a credincioșilor din parohie.