Selectează o Pagină
În perioada 19-24 aprilie 2017, a avut loc la Târgoviște, a 51- a ediție a Olimpiadei Naționale de Chimie, pentru clasele VIII-XII, la care au participat 361 de elevi din toate județele țării.Am avut parte de o primire călduroasă și de condiții deosebite de concurs și de cazare. Proba teoretică s-a desfășurat la Colegiul Național „œConstantin Carabela” iar proba practică s-a desfășurat la Universitatea „œValahia” din Târgoviște.

De la liceul nostru a participat eleva Cho Jinyoung, din clasa 11 B, care a obținut mențiune specială. Rezultatul este unul remarcabil ținând cont de nivelul ridicat și de complexitatea subiectelor.

A fost o săptămână extraordinară în care am avut ocazia să fim alături de cei mai buni elevi la chimie, dar și de cei mai renumiți profesori de chimie de la diferite facultăți și licee din țară.


Autor: Prof. Iftimiciuc Dorina