Selectează o Pagină

Vineri, 12 mai 2017, elevii claselor IB, a II-a A și a III-a A de la Liceul Greco-Catolic „IULIU MANIU” Oradea, coordonați de către doamnele învățătoare: Nedeianu Lorenia, Bîte Florina, Popa Nicoleta, Ursu Krisztina, Meze Anamaria și Șipoș Lia și-au continuat activitățile în cadrul proiectului educativ „Bucuria prin credință”. S-au aflat la Mănăstirea Franciscană „MAICA DOMNULUI” din Oradea, unde l-au descoperit pe Sfântul Dominic Savio, copil cu credință mare, ajuns sfânt grație comportamentului său în cei cincisprezece ani de viață pe pământ. Părintele Iulian le-a prezentat pe rând vitraliile din mănăstire care reprezintă sfinți, iar apoi le-a arătat în imagini și cuvinte viața pe drumul cel drept a copilului Dominic, care, încă de la patru ani își dorea să se apropie tot mai mult de Dumnezeu prin ascultare, sacrificiu și bunătate. Copiii au fost impresionați de viața lui Dominic și s-au rugat împreună, după modelul micului învățăcel, care, atunci când auzea clopotul, îi îndemna și pe alții la rugăciune. Au cântat apoi cu entuziasm „În valea Iria”, bucuroși pentru că au fost din nou împreună în căutarea frumosului și binelui prin credință. Autor: Șipoș Lia