Selectează o Pagină

AIESEC Oradea desfășoară a treia ediție a proiectului Discover, vara aceasta. Pentru „œLiceul Greco-Catolic „œIuliu Maniu”, cursurile se vor desfășura în perioada 1-12 august, în incinta școlii, str. Iuliu Maniu nr.5. Elevii vor participa timp de 2 săptămâni la 10 seminarii interactive în limba engleză livrate de tineri voluntari din toate colțurile lumii, care au urmat cursuri speciale de pregătire pentru a putea lucra cu elevii din grupul țintă, oferite de FastRacKids Oradea. Activitatea acestui proiect este înscrisă în parametrii educației non-formale și are ca scop principal dezvoltarea persoanală a elevilor de clasele I – VIII, înțelegerea interculturală, îmbunătățirea calităților morale și comunicarea în limba engleză prin experiențe practice. Ceea ce ne dorim este ca la finalul proiectului elevii să fie mult mai conștienți de sine și de ceea ce se întâmplă în jurul lor și în lume. . Limba engleză este rezultatul cel mai practic al proiectului și totodată este un instrument pentru dezvoltarea acceptării sociale, a spargerii stereotipurilor interculturale, gestionarea diferențelor dintre culturi si acceptarea acestora, îmbunătățirea competențelor și dezvoltarea inteligenței emotionale, aspecte care constituie nucleul proiectului. Proiectul este înscris în Evenimentul Sportiv de Strângere de Fonduri Swimathon Oradea. Puteți susține cauza Educației de Calitate prin donații directe la link : http://swimathon.fundatiacomunitaraoradea.ro/proiect/discover/ până în data de 27 mai 2017. Coordonator de proiect la nivelul liceului: director adj. prof. RODICA ELENA MUREȘAN Contact: 0745588206 / 0771013203 Autor: dir. adj. prof. Mureșan Rodica Elena