Selectează o Pagină

Clasa a II-a A de la Liceul Greco-Catolic”Iuliu Maniu” Oradea, în săptămâna altfel, a vizitat Zona de colectare a deșeurilor de la periferia orașului. Elevii știau că există în județul nostru o groapă ecologică pentru resturile de tot felul și posibilitatea refolosirii unora, dar nu și-au imaginat acel loc decât după vizita mijlocită de Agenția de Protecția Mediului Bihor. Dornici să afle toate aceste lucruri, micii școlari au văzut în ce condiții lucrează cei aproximativ 100 de muncitori, care fac ca o parte din ambalajele din plastic, hârtie, sticlă și o parte din celelalte deșeuri să reintre în circuitul industrial sau agricol, cum este pământul fertil obținut aici. De asemenea au văzut groapa ecologică și au înțeles de ce se numește așa. Au fost impresionați de dimensiunile acesteia și de aspectul pe care aceasta l-a primit în timp. La sfârșitul vizitei toți elevii au înțeles cât este de important să colectăm selectiv deșeurile, pentru protejarea mediului înconjurător. Autor: Șipoș Lia, Meze Anamaria