Selectează o Pagină

În anul școlar 2016-2017, sub egida Ministerului Educaței Naționale, cu girul Inspectoratului Școlar Județean Bihor, s-a desfășurat inițiativa educativă intitulată Proiect +. Valori și spiritualitate creștină, cuprinsă în Calendarul antivităților educative interregionale, la poziția 26. Activitățile din proiect au fost coordonate de către dl prof. Adrian Podar, împreună cu o echipă de 20 de cadre didactice ale Liceului Greco-Catolic Iuliu Maniu din Oradea. Unul din partenerii cheie a fost Episcopia Greco-Catolică de Oradea, care a susținit fianiciar întregul demers propus. Proiectul s-a derulat din luna februarie 2017 până în luna inuie a aceluiași an, când elevii participanți, în număr de peste 200 au primit diplome și premii în bani pentru lucrările propuse. Au fost premiați 28 de elevi la cele două secțiuni: artă plastică și grafică și, a doua, eseistică. Alături de elevi, au fost recompensate și cadrele didactice coordonatoare. Premianții sunt din următoarele instituții școlare: Liceul Teologic Sf. Vasile cel Mare din Blaj, Liceul Greco-Catolic Inochentie Micu din Cluj-Napoca și din școala gazdă. „Prin acest proiect, promovăm axiologia și spiritualitatea creștină în rândul elevilor formați în instituțiile greco-catolice românești. Acestea sunt reprezentate în lucrări creative, în care se vor regăsi și noile tehnologii”, spune inițiatorul inițiativei. „Elevii au acceptat invitația de a participa la concurs cu mare bucurie, precizează prof. Alina Broizan, cadru didactic evaluator al școlii propunătoare. În lucrările lor se reflecta bogăția spirituală, simbolurile și conceptele creștine, argumentate de diferitele tehnici și procedee artistice: grafica, pictura, grafica pe calculator”. „Lucrările, multe la număr, începand cu cele din step by step, gimnaziu și liceu, au surprins prin imaginație, creativitate, redarea trăsăturilor sfinților, a mesajului și valorilor creștine și ne-au condus într-o lume a adevăratei spiritualității, a culorilor și contrastelor, Căii adevărate, spre care toți trebuie să convergem”, a mai precizat profesorul amintit. În cadrul proiectului, s-a realizat o pagină special destinată inițiativei educative pe unul dintre cele mai cunoscute site-uri de socializare. Aceasta se intitulează Cred, Doamne, și mărturisesc!, purtând astfel numele concursului cuprins în proiect. A fost realizată de către prof. de informatică orădean Ioana Ciupleu. Pe site s-au putut vota lucrările preferate, care, în final, au primit premiile de popularitate. Inițiativa s-a bucurat de susținerea domnilor și doamnelor directori din școlile participante, și ne propunem ca, începând cu anul următor, să cooptăm un număr și mai consistent de elevi în cadrul proiectului. „Iubirea, comportamentul, vorbirea și faptele sunt obiectivele vizate atunci când ne gândim la valorile și spiritualitatea creștină și acestea sunt realitățile surprinse de-a lungul derulării proiectului”, precizează pr. prof Alexandru Dragoș, evaluator în cadrul proiectului. Acum, la încheierea primei ediții a proiectului, dorim să adresăm mulțumiri tuturor cadrelor didactice implicate, elevilor participanți și susținătorilor. Tuturor, vacanță plăcută! Autor: prof. Alina Broizan și prof. coord. Adrian Podar