Selectează o Pagină

Cu ” Alfabetul” la purtător, clasa IB și-a petrecut ultimele zile de școală în tabăra aplicativă de pe valea Brătcuței.
Copiii au putut concretiza, vizualiza și aplica unele cunoștințe teroretice învățate despre mediile de viață, floră și faună, forme de relief și au putut descoperi că muntele poate fi un loc prietenos dacă îl respecți și aplici și aici norme de bună – cuviință.
Coordonați de un părinte voluntar ( mămică cunoscătoare în ale drumeției), cei mici au descoperit fascinanta cascadă a Boiului, ascunsă privirii umane de un traseu dificil, pe alocuri periculos.
Spiritul de echipă, grija pentru cel de lângă noi, ascultarea și curajul ne-au făcut capabili să ne bucurăm de o priveliște încântătoare iar copii să declare la final că ” a fost cea mai tare experiență ” a lor de pănă acum.

Autor: doamnele învățătoare Lorenia și Florina