Selectează o Pagină

În data de 31 mai 2017, un grup de 120 de elevi de la Liceul Greco-Catolic”Iuliu Maniu” Oradea, au hotărât să se ducă în Parcul I C Brătianu ca să fie împreună la o activitate de mișcare. Este vorba despre clasele: I B, I C, II A și III A, care, îndrumați de către învățătoarele lor: Lorenia, Florina, Mariana, Laura, Nicoleta, Krisztina, Anca și Lia desfășoară un proiect educativ” Bucuria prin Credință”. Pentru că erau prea mulți, au apelat încrezători la voluntarii Caritas Eparhial Oradea prin Alexandra, care a făcut o mobilizare exemplară. Însoțiți și de copiii de la Centrul de zi, ne-am întâlnit cu acești tineri inimoși, care au înțeles îndată dorința noastră, au pregătit 5 ateliere de joacă și, cu zâmbetul pe buze, au luat în serios organizarea și desfășurarea activităților. Mare a fost bucuria tuturor la Jocul cu frânghia, Fierăstrăul, Jocurile în cerc și Jocul de fotbal, pe care cei mici le-au savurat, încercând să se bucure de mișcare și de faptul că erau împreună, fără să mai aibă neapărat pretenția de a fi câștigători, lucru care s-a și urmărit prin aceste activități. Mulțumim din suflet Alexandrei pentru dăruirea și responsabilitatea cu care a pregătit jocurile și ne-a bucurat, mai ales că era în preziua lui 1 Iunie! Prin ea, mulțumim și voluntarilor foarte mulți care au dovedit că sunt o forță! Bunul Dumnezeu să-i resplătească pentru timpul acordat nouă și pentru bucuria care se citea pe chipul tuturor! Lia Șipoș, coordonatoarea proiectului educativ „Bucuria prin credință” Autor: Ursu Krisztina