Selectează o Pagină

6.06.2017 elevii clasei a III-a A alături de doamnele învățătoare Ursu Krisztina și Popa Nicoleta au sărbătorit 600 ZILE DE ȘCOALÄ‚.
Copiii au prezentat în cadrul Întâlnirii de dimineață diferite idei. Clepsidra Irinei ne-a arătat că timpul a trecut ca gândul iar nisipul din clepsidră s-a scurs în 600 de secunde. Tricoul lui Ilie ne-a invitat să găsim 600 feluri de a zâmbi. Evelyn a prezentat șervețelel din cutiuța cu micul dejun pe care mama scrie zilnic un gând, un sfat etc. Iulia a perforat 600 de floricele din care a realizat un tablou reprezentând un fluture. Denisa ne-a scris o scrisoare de mulțumire, atât doamnelor învățătoare cât și colegilor, pentru tot ceea ce a primit de-a lungul celor 600 ZILE. Jaqueline a citit curiozități despre 600: cel mai vechi dicționar cunoscut datează din anul 600 î.Ch, a fost găsit în Mesopotamia; dacă toți cei 600 de mușchi din care este format corpul uman s-ar încorda în același timp și în aceeași direcție, o persoană ar putea ridica o greutate de 25 tone; din lemnul unui copac de dimensiuni medii pot fi produse 600-650 de pachete de hârtie pentru cadouri; nucile braziliene sunt fructele celui mai longeviv copac din lume etc.
Ziua s-a încheiat cu activități sportive desfășurate în sala de sport a Universității Oradea

Autor: Ursu Krisztina/Popa Nicoleta