Selectează o Pagină

Într-o atmosferă solemnă, și totuși familială, elevii claselor a VIII-a ale Liceului Greco-Catolic Iuliu Maniu, din Oradea, și-au luat rămas bun de la ciclul gimnazial. De la orele 8, frumoșii absolvenți au participat la Sfânta Liturghie celebrată de către pr. Alexandru Dragoș. Acesta le-a amintit că tot ceea ce contează cu adevărat și ceea ce poate rămâne ca moștenire în urma lor este iubirea. Începând cu orele 9, s-au desfășurat ultimele ore de dirigenție. Cu emoții, elevii și părinții, au ascultat cele mai frumoase povești ale anilor de gimnaziu, dar și mediile anuale; au zâmbit și au exprimat regrete la încheierea unei noi etape a vieții”¦ Ultimul sunet de clopoțel, coordonat de către dna director Rodica Mureșan și dna profesor de muzică Ionoi-Pereț Alexandra, s-a desfășurat în prezența Preasfinției Sale Virgil Bercea, în Sala festivă a școlii. În deschiderea evenimentului doamna director Antonia Nica a adresat un cuvânt de mulțumire și încurajare absolvenților. Merituoșii au fost recompensați cu o carte sau cu o ciocolată de către diriginți, iar absolvenții au răspuns cu o serie de cântece minunate, inspirate de timpul care trece implacabil, dar care a știut să lase amintiri indelebile. În acest cadru, s-au rostit discursuri, s-a făcut schimbul de generații prin înmânarea cheii celor din clasa a VII-a și s-a primit binecuvântarea episcopului nostru. 
Acum, foștii elevi din clasa a VIII-a le mulțumesc tuturor: profesorilor care le-au fost alături de-a lungul anilor, domnilor și doamnelor directori, părinților care i-au sprijinit mereu în drumul lor spre succes. 
Urări de bine primesc și din partea diriginților prof. Florentina Barta și prof. Adrian Podar
Iar acum doar un rămas bun cu o inimă plină de gratitudine!
Cei de a VIII-a au extemporalul pentru viață… Nu pot lipsi!

prof. diriginte Adrian Podar