Selectează o Pagină

Luni, 11 septembrie, Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu” și-a primit cu bucurie cei aproape 1.000 de elevi. Deschiderea festivă a noului an școlar a început la ora 10:00 cu un Te Deum și cuvântul de bun venit al Preasfinției Sale Virgil Bercea. A urmat discursul doamnei director Antonia Nica. Plină de emoție, aceasta li s-a adresat cu dăruire tuturor celor prezenți la eveniment: „Această frumoasă zi de septembrie este o zi plină de emoție pentru fiecare dintre noi, mai mici și mai mari, elevi, părinți, profesori, deoarece cu toții am fost, suntem și vom fi legați de școală, ea reprezentând un punct de referință în viața fiecăruia, iar alegerea școlii este un important moment de cotitură. Să ne amintim astăzi că, datorită eforturilor și prețului plătit de înaintașii noștri, astăzi, aici, noi suntem liberi. Alegem liber, trăim liber! Trecutului îi datorăm libertatea noastră de exprimare. Cinstiți-l, deci! Dragi elevi, odată intrați pe porțile școlii, se deschid pentru voi noi orizonturi, noi direcții, în funcție de potențialului aptitudinal al fiecăruia. Spațiul școlii se delimitează astfel între speranțe, aspirații și proiecte de viitor. Căutați și găsiți plăcerea de a învăța, căutați iubirea pentru colegi și profesori, pentru aproapele vostru, căutați în fiecare disciplină de studiu frumusețea și utilitatea ei, iar apoi lucrurile vor deveni de la sine interesante și atractive! Păstrându-vă nealterată flacăra interioară a spiritului, veți fi abilitați să aveți conștiința valorilor, accesul la educație, armonia și toleranța, cultivarea adevărului, a binelui și a iubirii de frumos. Fiți responsabili, demni și curajoși, dar, în același timp, ascultători! Aveți încredere în formatorii voștri și fiți mândri de apartenența voastră la această comunitate, cu toate caracteristicile ei! Formarea voastră este misiunea principală a dascălilor din această școală și a preoților numiți să vă călăuzească spiritual. Vă reamintesc că aveți în același timp, drepturi și obligații. Aveți dreptul la învățătură prin cadre didactice pregătite și condiții din ce în ce mai bune de studiu, însă aveți și obligația de a vă pregăti pentru fiecare zi de școală și mai ales, de a vă alege modele demne de urmat, indiferent de domeniul de studiu. Eliminați din activitatea voastră cotidiană tot ceea ce înseamnă delăsare, ignoranță, prost gust sau indiferență! Vă îndemn să experimentați viața de elev cu demnitate și curaj, cu frumusețe și bucurie, dar în același timp, cu respect pentru cei care vă vor binele „“ familia și școala voastră. De 25 de ani, porțile școlii noastre vă sunt deschise. Folosiți-vă toată energia pentru a deveni desăvârșiți! Dragi părinți, sunteți partenerii noștri în formarea acestor copii. Rolul dumneavoastră este deosebit de important, alături de școală fiind factorul determinant în formarea personalității copilului. Împlicați-vă, așadar, în cele două asociații de părinți: Pas cu pas și Iuliu Maniu. Alături de noi și dumneavoastră, ca de fiecare dată, pentru bunul mers al organizării administrative, și nu numai, stă Episcopia Greco-Catolică, reprezentată de Preasfinția Sa Virgil, căruia îi mulțumim în mod special! Copiii sunt averea cea mai de preț a părinților. Faceți-vă timp să vorbiți cu copiii dumneavoastră! Dați-le libertate, însă, în același timp, fiți cu un pas înaintea lor. Copiii nu sunt autodidacți… Investiți permanent în educația lor! La această vârstă, binele se învață sau se impune! Stimați părinți, cinstiți educatorii, pentru că nicio profesie nu cere posesorului ei atâta generozitate, dăruire și umanitate, ca cea de educator! În niciuna dintre ele nu se lucrează cu un material mai prețios și mai delicat, mai complex și mai sensibil decât omul în devenire. Aveți încredere în dascălii noștri! Ei, prin profesionalismul lor, sunt cei care reușesc să descopere și să polarizeze energiile tinerilor, punându-le în slujba unor scopuri nobile. Vă mulțumesc și vă felicit că ați ales să fiți alături de noi și în acest an, în cadrul școlii noastre, ce își dorește să fie un punct de referință în viața voastră! Aici se adună cele mai mai mari emoții, trăiri și speranțe, aici încep adevăratele prietenii care durează o viață! Aceste sentimente pe care le trăim cu toții la un moment dat sunt firești și nu dispar, indiferent de contextul social în care ne aflăm. Dragi colegi profesori, cinstiți prin activitatea voastră cea mai nobilă profesie, aceea de dascăl! Sunteți aici datorită vocației voastre și pentru că sunteți foarte buni în ceea ce faceți. Adevărata răsplată a muncii noastre va fi reușita în viață a copilului, respectiv a omului și a creștinului pe care l-am format în școală! Doresc să le adresez un salut cu totul special elevilor din clasa pregătitoare, pe care îi încurajez să vină cu drag în fiecare zi la școală. Aici, vor descoperi o altfel de clasă, un altfel de sistem, o altă abordare a studiului, o metodă cu adevărat reformatoare în învățământul românesc, alternativa Step by step. De asemenea, îi salutăm în mod special pe elevii claselor a V-a și a IX-a și le dorim mult succes în noul an școlar! Mult succes și multă putere de muncă tuturor! Cu Domnul înainte!” În cadrul evenimentului, au mai luat cuvântul doamna profesor Gabriela Nan, inspector de Matematică, reprezentant al ISJ Bihor și doamna director adjunct Rodica Mureșan, care le-au transmis, de asemenea, urările lor de bine tuturor celor prezenți. Cred că înaintașii ar fi mândri de faptul că școala noastră atrage tot mai mulți elevi an de an, că este implicată într-o serie de proiecte importante și mai ales că păstrează spiritul de altădată. Fiind prima școală din Oradea cu predare în limba română, liceul nostru demonstrează faptul că tradiția poate fi îmbinată armonios cu spiritul modern al zilelor noastre. Pentru a construi ceva de valoare, trebuie să facem întotdeauna apel la origini. Nu vom ști nicodată cine suntem cu adevărat, dacă nu ștergem praful de pe chipurile uitate ale strămoșilor. Ei trăiesc prin noi, la fel cum și noi vom trăi prin pruncii noștri. CREDINÈšA, DÄ‚RUIREA, PATRIOTISMUL și PASIUNEA PENTRU CUNOAȘTERE au definit dintotdeauna instituția ce astăzi poartă numele de Liceul Greco-Catolic „Iuliu Maniu”.