Selectează o Pagină

Data de 26 septembrie a fost declarată începând cu anul 2001 „Ziua Europeană a Limbilor” de către Consiliul Europei. În fiecare an, este o ocazie bună pentru a reaminti și încuraja importanța învățării limbilor străine la orice vârstă. Cunoașterea mai multor limbi facilitează comunicarea cu alte persoane și accesul la locuri de muncă. Este de asemenea promovată diversitatea culturală și lingvistică.. În cadrul acestui eveniment, elevii clasei a IX-a B, coordonați de dna profesoară de limba egleză Adina Radu, au participat la o masă rotundă, la care au discutat despre avantajele învățării unei limbi străine. Elevii au prezentat câteva curiozități lingvistice și au realizat un poster. Acțiunea a fost promovată și pe site-ul oficial al evenimentului, alături de nenumărate alte activități realizte de elevi și profesori din Europa. Autor: prof. Adina Radu