Selectează o Pagină

Vineri, 29 septembrie 2017, începând cu orele 17:00, Sala Polivalentă a Universității din Oradea și-a deschis porțile pentru a-i primi pe toți cei care au dorit să călătorească în lumea fascinantă a științei. Cercetători, ingineri, exploratori și inventatori s-au adunat pentru a împărtăși vizitatorilor o parte din tainele meseriilor proprii și pentru a-i implica pe aceștia în experimente inedite însoțite de concursuri răsplătite cu premii atrăgătoare. Evenimentul s-a desfășurat între orele 17:00 și 22:00, însă timpul a zburat fără ca elevii clasei a V-a A să-și dea seama. Ei au luat pe rând standurile, testându-și abilitățile fizice și inteligența. Astfel, au făcut cunoștință cu reprezentanți ai Facultății de Științe Economice, ai Astroclubului, l-au întâlnit pe domnul Daniel Albuț-Dana, profesorul nostru de Tehnologie, care le-a prezentat copiilor un proiect bazat pe energia eoliană, au testat aparate de măsurat forța și s-au bucurat de un masaj pentru coloană sub stricta supraveghere a doamnei profesor Dana Cristea, de la Facultatea de Educație Fizică și Sport, au vorbit în engleză, au văzut reacții chimice, s-au uitat prin microscop, au lipit componente electrice pentru SC Celestica SRL, au rezolvat chestionare sub îndrumarea Poliției Române, au văzut cum imprimanta 3D construiește diverse obiecte și cum un robot poate imita mișcările umane, au țesut, au confecționat obiecte artizanale, au făcut cunoștință cu „Cercetașii României” și, nu în ultimul rând, și-au pus la încercare inteligența în cadrul unui test pentru stabilirea IQ-ului. Participanții au putut participa și la un Visiting Tour, având șansa să vadă trei dintre cele mai moderne infrastructuri de cercetare ale Universității din Oradea. Abia ne-am putut dezlipi de Noaptea Cercetătorilor! Cine știe… poate cele câteva ore petrecute în lumea fascinantă a științei vor da naștere unor mici cercetători.  „Ceea ce este, a fost. Ceea ce a fost, este. Iar ceea ce va fi depinde de mine.” (Ram Nath) Prof. Ioana Sarca Autor: Ioana Sarca