Selectează o Pagină

Soarele zilei de 12 octombrie 2017 a luminat peste frumosul oraș de pe malul Crișului Repede, care a îmbrăcat haine de sărbătoare. Ziua urbei noastre este aniversată pe 12 octombrie. Această zi ne amintește de anii 1918, când, în casa dr. Aurel Lazăr, s-a semnat Declarația de Independență a Românilor din Transilvania, și 1944, atunci Oradea a fost eliberată de către armatele române. Școala noastră prin reprezentanții săi, elevii claselor a IV-a A, a VI-a B și a XI-a B, însoțiți de către prof. Monica Blaga, prof. Traian Ostahie, prof. Adrian Podar, pr. Ovidiu Duma și dna director Antonia Nica, a depus o coronaă de flori la Monumentul Eroului Necunoscut din Parcul 1 Decembrie. Evenimentul emoționant și special, însoțit de acordurile fanfarei militare, a fost întregit de prezența alături de noi a PS Virgil Bercea. „Iubim Oradea și suntem patrioți!, a mărturisit un elev al clasei a IX-a B, nu puteam să lipsim de la acest moment aniversar al tuturor orădenilor. Ne-am bucurat să purtăm drapelul tricolor, simbol al românității și victoriei noastre ca popor”. Autor: Adrian Podar