Selectează o Pagină

În data de 13 octombrie 2017, când s-au împlinit 100 de ani de la ultimele apariții ale Maicii Sfinte la Fatima, clasele II B, II C, III A și IV A, coordonate de către doamnele învățătoare Lucaci Mariana, Sabău Laura, Bâte Florina, Nedeianu Lorenia, Meze Anamaria, Șipoș Lia, Popa Nicolata și Ursu Krisztina, au încheiat proiectul educativ „Bucuria prin credință”. Întâlnirea a dat ocazia elevilor să-și amintească activitățile cuprinse în proiect și ce le-a rămas în minte legat de acestea. Elevii clasei a IV-a A au pus în scenă parabola celor zece fecioare,care ne amintesc de faptele bune pe care, făcându-le, Îl urmăm pe Isus, Lumina și Modelul nostru. Elevii clasaei a III-a A au prezentat sceneta Fiului risipitor, personaj care ne învață să avem curaj, demnitate și puterea de a o lua de la început atunci când greșim. Au încheiat această acțiune prin cântec, lucru care îi unește și îi bucură mereu.

Autor: Șipoș L. , Ursu K