Selectează o Pagină

Chimia este una din ramurile stiintelor naturii „“ alături de matematică, fizică și biologie. Mai mult ca oricare știință a naturii, chimia este legată de tot ceea ce ne înconjoară. Chimia este o știință experimentală; experimentul este o întrebare pusă naturii. Experimentatorul are nevoie neaparat de doua „œinstrumente”: ochi pătrunzători, care înregistrează toată diversitatea aspectelor manifestate în cursul desfășurării unui fenomen studiat și capacitatea de a patrunde în esența celor constatate. Chimia este știința care ne permite să înțelegem cum substanțele din jurul nostru reacționează între ele. Cu ocazia Săptămânii ,, Școala Altfel” elevii liceului, alături de doamnele profesoare Iftimiciuc Dorina și Mureșan Rodica au pătruns în lumea fascinantă a chimiei. Aceștia au participat, în laboratorul de chimie, la lecții experimentale, au realizat diferite reacții chimice și au asistat la experimente spectaculoase realizate de doamnele profesoare. Autor: Iftimiciuc Dorina