Selectează o Pagină

În cadrul Săptămânii Școala Altfel, elevii clasei 9B au descoperit aspecte importante și interesante ale istoriei orașului nostru în timpul vizitei efectuate la Muzeul Cetății și Orașului Oradea. Doamnele Diana Iancu și Bianca Blaga, ghizii Muzeului Cetății și Orașului Oradea i-au însoțit pe elevi pe tot parcursul vizitei răspunzând întrebărilor acestora. În timpul acestei vizite elevii au avut ocazia de a vizita secțiile cele mai interesante ale acestui muzeu, au aflat curiozități legate de acesta precum și rolul liceului nostru în cadrul istoriei învățământului orădean. Secțiile cele mai fascinante pentru elevii noștri au fost: Grifoni și Lapidarium, Expoziția de fotografii „Drumul Crucii”, Expoziția „Artă și tehnică fotografică”, Expozița de culte romano-catolică, greco-catolică și reformată, Expoziția „Magazinul mixt Comunist”, Expoziția de mașinuțe, Expoziția „Copilăria în epoca de aur”, „Muzeul pâinii”. Elevii s-au arătat încântați de acestă vizită. Autor : prof. Sorina Miheș.