Selectează o Pagină

În perioada 11-13 decembrie 2017, elevii claselor a X-a A, a XI-a A și a XII-a A din liceul Greco-Catolic Iuliu Maniu, însoțiți de Pr. Cristian Tiseliță, au fost oaspeții Seminarului Teologic Greco-Catolic Sfinții Trei Ierarh,’ sub coordonarea Pr. Rector Anton Cioba. Acest timp de descoperire dar mai ales de formare spirituală și umană s-a derulat în trei etape. Prima parte, desfășurată în capelă, a fost consacrată dimensiunii spirituale. Discuțiile au fost pe tema educației, despre rolul rugăciunii în viața noastră, despre vocație și viața în Seminar. Am beneficiat și de mărturia unui seminarist, viitor preot. A doua parte a fost dedicată vizitării locațiilor din Seminar : biblioteca, Secretariatul, camerele de oaspeti, sălile de curs, sala de sport, Sala festivă, terenul de fotbal. Ultima etapă a fost timpul în care am colindat gazda și am servit prăjituri, apă minerală și cafea. Ca și amintire a acestei activități, Pr. Rector ne-a daruit fiecăruia o carte și o ciocolată.

În final, aducem multumiri Pr. Rector, conducerii Liceului și celor care s-au implicat în acest proiect și în reușita acestor zile. Elevii Liceului nostru vă doresc sărbători fericite și binecuvântate!

Autor: Costea Amalia și Barna Roxana