Selectează o Pagină
La Grădiniţa „Mina” cea mai nou înfiinţată grădiniţă din Oradea, aflată sub conducerea Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” a avut loc astăzi cercul pedagogic al educatoarelor.
În cadrul întâlnirii au fost prezentate de către doamnele educatoare ale Liceului Greco-Catolic patru teme. acestea au fost: 1. Copilul în lumea ştiinţelor, sau cum să satisfaci curiozităţile şi nevoile de învăţare ale coiilor în perioada educaţiei timpurii, 2. Frumosul, armonia, sunetul şi ritmul ca valori ale artelor cultivate la vârstele timpurii, 3. Stilurile senzoriale şi implicarea lor în învăţare în preşcolaritate, 3. Educaţia copilului în spiritul valorilor naţionale (tema desfăşurându-se sub forma de atelier de lucru pentru educatoare).
Alături de doamnele responsabile ale comisiei, Sala Ioana şi Bortoş Lidia, a fost prezentă şi doamna director adjunct a Liceului „Iuliu Maniu”, Rodica Mureşan şi Preasfinţitul Părinte Virgil Bercea, episcopul greco-catolic de Oradea, care a felicitat cadrele didactice pentru perseverenţa, dăruirea şi munca depusă în vederea formării copiilor zilei de mâine.
Din partea gazdelor, doamnele educatoare prezente au avut parte şi de o surpriză. Este vorba despre doamnele Marc Bulzan Viorica, rapsod popular şi Pantea Domnica, învăţătoare, care au prezentat sub forma unei piese teatrale valorile tradiţionale strămoşeşti care încă se mai pastrează, teşutul la război, torsul, cântecul şi multe altele.
Eugen Ivuţ – Biroul de presă al Episcopiei de Oradea