Selectează o Pagină

Noi motive de zâmbete și veselie, în clasa I C, de la Liceul Greco-Catolic ,,Iuliu Maniu”, Oradea. În data de 24.11.2017, mici școlari au sărbătorit 200 zile de școală și au hotărât, împreună cu doamnele învățătoare, Adriana Pintea și Ramona Vadai, ca scopul lor, în această zi deosebită, să fie acela de a aduce zâmbetul pe buzele cât mai multor oameni ce îi înconjoară. Astfel, în săptămâna 20 „“ 24.11.2017, copiii, sprijiniți de părinți, au colectat peste 200 de alimente neperisabile, pe care le-au donat Asociației Caritas Eparhial Oradea, în data de 28.11.2017. În ziua marii sărbători, activitățile s-au desfășurat astfel: – Întâlnirea de dimineață, prilej cu care copiii au avut șansa să spună care au fost momentele care i-au făcut să zâmbească, în cele 200 zile de școală; – Copiii și-au prezentat colecțiile de 200 de obiecte, pe care le-au realizat, tot cu sprijinul părinților; -Elevii, împreună cu părinții și doamnele învățătoare au preparat bulgărași de Rafaello, pe care, împreună cu doamna prof. de sprijin Oros Luminița, i-au oferit preșcolarilor de la Centrul Școlar de Educație Incluzivă nr.1 Oradea; -Toată lumea a savurat tortul aniversar, care, în ton cu scopul activității, a fost realizat sub forma unei fețe zâmbitoare; -Copiii, părinții, și doamnele învățătoare au desenat pe inimioare roșii zâmbete, ce purtau mesajul ,,Un zâmbet pentru tine!”, pe care le-au oferit trecătorilor din Piața Unirii, în timp ce s-au deplasat spre Muzeul Iluziilor. Cu toții au concluzionat, zâmbetul nu e o iluzie, iar din ,,Din clasa noastră, sigur vei ieși zâmbind!” Autor: prof.înv.primar Ramona Vadai, prof.înv.primar Adriana Pintea