Selectează o Pagină

„œLa mulți ani, români!” au spus astăzi într-un glas copiii din clasele a IV-a B, a III-a B, a III-a C și a II-a C în Aula Magna a Institutului Teologic Greco-Catolic Oradea. Am ales să sărbătorim Ziua Națională prin cântece, prin poezii, prin creații proprii, cu multă voie bună și dragoste de istorie. Gazdele activității au fost elevii clasei a IV-a B, care au pregătit pentru colegii lor momente artistice: cântece patriotice, poezii, un decor inspirat al sălii. De asemenea, ai au realizat o expoziție de obiecte vechi care poate fi admirată toată ziua în Sala Aula Magna, de către elevii claselor Step. Clasa a III-a B ne-a încântat cu poezii create de către copii, iar clasa a III-a C ne-a prezentat postere lucrate în echipă cu tematică istorică. Momente artistice deosebite au avut umătorii copii din clasa a IV-a B: David Eliza, care a interpretat angelic două piese muzicale: „Scrisoare către Dumnezeu” și „Lupii”; Gligor George ,care ne-a încântat cu o melodie populară și o colindă și Å¢împu Crina, care a interpretat la flaut, acompaniată de tatăl său la orgă, două colinde. Activitatea s-a încheiat cu intonarea imnului național, moment emoționant pentru toți cei prezenți în sală. Autor: Brisc Maria, Abrudan Luminița