Selectează o Pagină

Vineri, 15 decembrie 2017, în sala Aula Magna a Institutului Teologic Greco-Catolic Oradea , a avut loc serbarea de Crăciun a clasei a IV-a B. Învățătoarele Abrudan Luminița și Brisc Maria au pregătit împreună cu elevii sceneta Nașterea Domnului, scenetă care a avut mai multe părți: seara tradițională de Ajun, drumul Mariei cu Iosif din Nazaret la Betleem, Nasterea lui Isus în iesle, vizita păstorilor, sosirea magilor, amenințarea lui Irod, colinde tradiționale. Copiii au avut costume speciale pentru scenetă și au interpretat rolurile cu pricepere și dăruind celor prezenți emoția Nașterii Domnului. Serbarea s-a încheiat cu servirea de bucate tradiționale românești, pregătite cu dragoste de către familii. Scopul acestei activități a fost acela de a sădi de mici în sufletele copiilor bucuria adevărată a Crăciunului, trecerea dincolo de comercialul sărbătorii spre esența creștinismului și a autenticității românești. Autor: Brisc Maria, Abrudan Luminița