Selectează o Pagină

Ziua de 19 februarie a marcat debutul unei de săptămâni de excepție pentru elevii clasei a III-a B. Prin intermediul activităților realizate, au pătruns pe tărâmul artelor. ˮAu zburatˮ alături de păsările lui Brâncuși, au ascultat vibrația de violoncel a sculpturilor sale, au împărtășit mândria de a fi conaționali cu ˮpărintele sculpturii moderneˮ. Invitatul special, sculptorul Horea Sabău le-a prezentat copiilor câteva unelte folosite la sculptura în lut, vorbindu-le din perspectiva de creator de artă. Încununarea activităților dedicate lui Constantin Brâncuși a fost expoziția cu machete realizate de copii după cele mai importante sculpturi ale maestrului, însoțite de cartonașe menite a oferi informații despre acestea. Colegii care au vizitat expoziția au fost încântați de ideile și materialele ingenioase folosite de elevii clasei a III-a B în realizarea exponatelor. La mulți ani, Maestre! Suntem convinși că demersul nostru v-ar fi încântat! prof. Brândaș Andreana/ Țirban Anamaria Autor: Brândaș Andreana/ Țirban Anamaria