Selectează o Pagină

Patriotismul face parte din conștiința morală a fiecăruia dintre noi iar un bun patriot trebuie să cunoască trecutul istoric al neamului său. Un bun prilej pentru a ne manifesta conștiința civică s-a desfășurat în centrul orașului astăzi, 24 ian.2018, la aniversarea a ceea ce românii numesc Mica Unire de la 24 ianuarie 1859. Cu această ocazie elevii liceului nostru organizați de președintele Consiliului Elevilor Bechean Denzel și coordonați de prof. Blaga Monica și prof. Radu Adina, au adus un pios omagiu eroilor care au făcut posibilă Unirea Principatelor într-o singură țară. Emoționați și impresionați, ei au depus o coroană de flori în semn de prețuire pentru cei care au pus bazele statului unitar român. Apoi, s-au prins cu toții în Hora Unirii, pentru a trăi ceea ce au simțit înaintașii lor, acum 159 de ani. Cinste și onoare eroilor noștri! Autor: Fetea Ștefania