Selectează o Pagină

,,O lume mai bună se construiește inclusiv datorită vouă, datorită dorinţei voastre de schimbare și datorită generozităţii voastre. Nu vă fie teamă să ascultaţi vocea interioară care vă îndeamnă spre alegeri măreţe, nu ezitaţi atunci când conștiinţa vă îndeamnă să riscaţi și să-l urmaţi pe Maestru. Biserica își dorește să vă asculte vocea, sensibilitatea, credinţa, chiar și neîncrederea sau criticile. Faceţi-vă auzit strigătul de durere, plânsul, lăsaţi-l să se audă în comunitatea din care faceţi parte și lăsaţi-l să ajungă la păstorii voștri. Sf. Benedict recomandă egumenilor să-i consulte și pe tineri înainte de a lua orice hotarâre importantă, deoarece <> (Regula Sf. Benedict al III-lea, 3)” Sf. Părinte Francisc Acestea sunt cuvintele care, cu certitudine, au stat la baza dezbaterilor care s-au desfășurat timp de două zile la Festivalul International al Creativității care a avut loc în perioada 8-10 martie 2018, la Roma și la care am avut marea șansă de a participa în calitate de reprezentanţi ai Liceului Greco-Catolic Iuliu Maniu Oradea. O mână de oameni, părinți – reprezentanți ai asociațiilor de părinți ale școlii (Mihaela Suciu, Mirela Fetea, Bianca Morariu, Monica Costea, Ioana Veres, Narcis Tomescu, Dana Moza, Mihaela Mardale) și elevi (Denzel Bechean, Dragoș Tomescu, Paul Maier), însoțiți de prof. consilier școlar Ana Popa, am asistat la unul dintre cele mai importante evenimente organizate de Pontificia Universita Lateranense. Activitatea a avut loc mulțumită sprijinului financiar al Biroului Pastoral Eparhial pentru Laici, Oradea, alături de noi fiind Pr. Popa Paul. Ȋn inima istoriei, la Vatican, acolo unde încărcătura locului este puternică și profundă ce și-a propus un Festival Internaţional al Creativităţii? Festivalul și-a propus să reunească la un loc reprezentanţi și adepţi ai Bisericii Catolice din diferite părţi ale lumii precum și educatori, cu scopul de a conștientiza problemele cu care se confruntă lumea modernă, impactul direct pe care îl au aceste schimbări atât în societate, cât și în biserică, rolul pe care trebuie să îl aibă fiecare persoană în cadrul comunităţii din care face parte, dar și modalitatea practică prin care se poate face acest lucru. Concret, ce și-au propus organizatorii Festivalului? – Să „IEŞIM” din limitele obișnuitului, în întâmpinarea viitorului care ne așteaptă. – Să îi „OBSERVAM” și, aș zice, să-i înţelegem pe cei mai importanţi „formatori” ai viitorului, care sunt tinerii. – Să îi „CHEMăM” pentru a ne uni forţele, generaţii mai vechi și generaţii mai noi, și să creăm viitorul. Odată intraţi în atmosfera universitară, am reușit să ne rupem de cotidian, de rutina zilnică și să ne concentrăm asupra problemelor delicate, adesea ignorate, cu care se confruntă lumea modernă, dar pe care prestigioase personalităţi ale Universităţii le-au abordat cu responsabilitate și curaj, oferind totodată soluţii. Ce mi-a rămas adânc întipărit în minte, a fost mesajul transmis de Rectorul Universitatii, Enrico dal Covolo, și anume acela că avem nevoie de tineri, că ei sunt cea mai importantă resursă a viitorului, că trebuie să resădim în ei credinţa în Dumnezeu și încrederea în Biserică, pentru a reconstrui împreună scara de valori creștine. Suntem azi în ipostaza în care există o prăpastie mare între generaţii. Ȋntr-o lume a vitezei, a digitalizării, a materialismului, creștem tineri frământaţi de incertitudini și nesigurantă, cu o paletă largă de optiuni, dar dezorientaţi, care își caută cu disperare rostul în viaţă, iar când îl întâlnesc nu sunt capabili să îl recunoască. Ce putem face noi, adultii, împreună cu Biserica? Ȋn primul rând să știm că suntem responsabili pentru creșterea generaţiilor de tineri, că trebuie să ne implicăm în educarea lor și să fim conștienţi că un bagaj mare de cunoștinţe acumulate în școală nu este suficient pentru a forma oameni. Dacă vom fi deschiși să înţelegem aceste aspecte și să găsim împreună soluţii constructive, vom reuși să salvăm generaţiile viitoare, să reîntinerim Biserica si,nu în ultimul rând, să redescoperim valorile creștine și Ȋmpărăţia lui Dumnezeu. Apreciez în mod deosebit caracterul practic-aplicativ al dezbaterilor, faptul că am avut posibilitatea să ne exprimăm propriile idei și viziuni. Am invăţat acolo un lucru foarte simplu: fiecare proiect mare începe de la un proiect mic, un proiect pilot. Ce înseamnă asta? Ȋnseamnă că, pentru a avea impact global, trebuie mai întâi să începem schimbarea local, cu noi înșine, cu comunitatea din care facem parte și să abordăm variate metode: de la joc și ascultare la exercitii mai complexe de asumare a unor responsabilităţi și de renunţare la individualism. Ȋn acest sens, școala noastră își propune, prin intermediul celor care au participat la acest Festival, să demareze, în cel mai scurt timp, un Proiect care să implice un număr cât mai mare din elevii Liceului Greco-Catolic ,,Iuliu Maniu”, dar și un număr cât mai mare de părinți. Astfel, se dorește creșterea colaborării școală – familie – elev, colaborare esențială pentru formarea cât mai eficientă a noilor generații. Mulţumim pentru șansa pe care ne-ati acordat-o de a participa la acest minunat Festival, mulţumim pentru că ne-aţi ajutat să avem o nouă perspectivă asupra viitorului și pentru că alături de cei tineri am dobândit idei noi pe care ne dorim să le punem în practică! Arrivederci Roma e a presto! Mihaela Suciu