Selectează o Pagină

În perioada 22.02.2018-13.03.2018, elevii din clasele I-XII de la Liceul Greco-Catolic “Iuliu Maniu”, au întins o mână de ajutor celor 180 de beneficiari ai Centrului Medico-Social de Psihiatrie din Nucet, participând la activitatea caritabilă desfăşurată în această perioadă. Campania umanitară a fost iniţiată de doamna psiholog Oana Tuduce, care a semnalat nevoile persoanelor găzduite în acest centru şi a fost sprijinită de directorii liceului, dir. prof. Nica Antonia Monica şi dir. adj. prof. Mureşan Rodica. Ceilalţi parteneri în această campanie au fost Parohia si Liceul Don Orione, Asociatia Caritas Eparhial Oradea, Seminarul Teologic Greco Catolic Oradea, Asociatia Tinerilor Romani Uniti (ASTRU) Oradea, Asociatia Generala a Romanilor Uniti (AGRU) Oradea si Asociatia EduBiz. Elevii, sub îndrumarea diriginţilor şi a profesorilor, fiind susţinuţi de părinţi, au donat diverse obiecte, atât de necesare beneficiarilor. Activitatea a fost nu doar una caritabilă, ci şi una educativă, urmărind creşterea responsabilităţii sociale a copiilor implicaţi. Suntem mulţumiţi de implicarea elevilor şcolii noastre în această activitate caritabilă, deoarece mobilizarea lor a fost una de anvergură şi sperăm că am reuşit astfel să aducem o rază de soare în vieţile persoanelor beneficiare. Autor: prof. Raţ Ildiko