Selectează o Pagină

Dorința de a ne implica în manifestări dedicate Zilei Mondiale a Apei ne-a purtat pe noi, elevii și învățătoarele din clasa a III-a B, pe meleaguri arădene. Continuăm o tradiție ce a debutat în clasa pregătitoare și care ne dă anual prilejul de a ne manifesta sub diverse forme convingerile ecologiste. La invitația doamnei Anca Mihociu, purtător de cuvânt al ABA Crișuri, am avut prilejul de a fi primii vizitatori ai Centrului de Informare și Intervenție – Muzeul Apelor. Momentul inaugural a avut loc loc în data de 19 martie 2018, în localitatea Zerind (Județul Arad) în prezența noastră și a unui grup de elevi ai școlii din localitate. Copiii au descoperit în muzeu diverse instrumente folosite de hidrologi în urmă cu 40-60 de ani, în determinarea cotelor apelor din bazinul hidrografic al Crișurilor, salubritatea apei sau flora și fauna acestora. Instrumentarul folosit pentru ridicarea barajelor sau realizarea unor lucrări de prevenire a inundațiilor, le-a oferit o imagine clară asupra diferențelor dintre realitatea acelor vremuri și tehnologia actuală. De asemenea, au vizionat un film demonstrative specific acțiunilor de intervenție în caz de inundații. Felicităm pe toți cei care s-au implicat în realizarea acestui muzeu, primul și singurul de acest gen din țara noastră și le dorim succes în promovarea acestuia. prof. Brândaș Andreana, Țirban Anamaria Autor: Brândaș Andreana/ Țirban Anamaria