Selectează o Pagină

Liceul Greco-Catolic “Iuliu Maniu” a avut ocazia să participe  la Concursul de geografie ‘’Gheorghe Măhără” dedicat Zilei Pământului  printr-o echipă formată din elevii clasei a XI-a: Sas Darius, Paul Alexandra, Condure Bianca, coordonați de profesoara de geografie Cata Corina. Concursul a avut loc în cadrul Facultătii de Geografie,Turism și Sport, cu tematica „ Hazarduri naturale și antropice”.Acest eveniment susținut în memoria fostului profesor universitar de geografie Gheorghe Măhără a fost organizat și cu ajutorul studenților, ceea ce a creat un prilej deosebit de comunicare între liceeni participanți și studenți.

Elevii noștri au dat dovadă de o prestație demnă de lăudat, participând cot la cot cu școli de mare renume.Aceștia s-au clasat pe un bine meritat locu II,  după săptămâni întregi de pregătire.De asemenea, elevii participanți au fost premiați cu diplome, cărți și tricouri, fiind  totodată încurajați să ia parte în continuare la astfel de activități ce promoveză protejarea mediului.