Selectează o Pagină

Ziua orașului Oradea, 12 octombrie, a fost marcată de către elevii clasei 10B printr-o vizită la Muzeul Cetații și Orașului Oradea împreună cu doamna dirigintă prof. Sorina Miheș. În cadrul acestei frumoase experiențe elevii au rămas marcați de informațiile pe care le-au aflat în urma vizitării expoziției ”Făuritorii Marii Uniri”. Doamna Iancu Diana, ghid al muzeului, i-a răsfățat pe elevii liceului nostru cu numeroase informații pe parcusul vizitării și altor expoziții: ”File de istorie”, expoziția Episcopiei Greco-Catolice, ”Stereofotografii din timpul Primului Război Mondial”, expoziție itinerant a Muzeului Național al Ungariei, Budapesta. Experința s-a dovedit o adevărată lecție de istorie pentru participanți de care s-au bucurat împreună.

Autor: prof. Sorina Miheș