Selectează o Pagină

Ȋn cadrul săptămânii de Ṣcoală Altfel, în perioada 29 octombrie-2 noiembrie 2018, elevii clasei a V-a A au participat la o serie de activităṭi. Luni ṣi marṭi s-au înscris la diferite ateliere, precum: Valoarea familiei, Atelier de lucru manual, Germana prin joacă  și muzică, Atelier de simbolistică românească, Parada ECO, Descoperă lumea fascinantă a chimiei, Concerte celebre, Origami 3D, Dragă chitară, cântă-mi în strună, Fotbalul –  pasiunea mea.Echipa de fotbal a băieṭilor a câstigat campionatul la cls.V-VI. Luni, împreuna cu doamna dirigintă ṣi domnul profesor Bene Ṣerban au vizitat Biblioteca Judeṭeană ṣi brutaria Elidor. Marṭi au vizitat postul de televiziune DIGI 24 pentru a vedea culisele unui post de televiziune.Prin aceste vizite au îneles mai bine meseriile de bibliotecar, de cofetar, de brutar, de jurnalist de televiziune, de producator de tiri. Abilităţile de interacţiune socială au fost dezvoltate la ieṣirea, cu toată clasa, la cinema ṣi la bowling.Au fost însoṭiṭi ṣi de doamna profesoară Ṭiṭ Emanuela. Miercuri au participat la flashmob-ul organizat de ṣcoală, transmiṭand astfel un mesaj de sănătate  pentru Preasfințitul Virgil; la târgul culinar, unde prin vânzarea de produse culinare au contribuit la renovarea Palatului Episcopal.Ȋn ultima zi, au vizitat Transylvania College-ṣcoală privată din Cluj-Napoca care funcṭionează după curriculum britanic.Aici au putut afla ṣi despre programul Leader in Me pe care ṣcoala îl implementează. Elevi de clasa a VIII-a le-au făcut turul ṣcolii, le-au prezentat diferite activităṭi specifice ṣcolii, iar  împreuna cu elevi de clasa a V-a au participat la o activitate comună. Au realizat desene după princiile care funcṭionează programul Leader in me, iar aceste desene vor fi expuse la liceul nostru. Ȋn Cluj-Napoca au vizitat Muzeul de Zoologie ṣi Vivariul.

Diriginte: Hoduṭ Natalia