Selectează o Pagină

În săptămâna Școala altfel, cele două clase a XI-a A,B au organizat, sub coordonarea diriginților,  o excursie la Budapesta.  Liceenii s-au bucurat să descopere frumusețea  capitalei Ungariei, vizitând obiective importante, dar și admirând Dunărea, care o  străbate atât de frumos, de la un capăt la celălalt, cu cel nouă poduri ale sale,  grandios fiind Podul cu Lanțuri.  Au fost încântați să vadă clădirea în care funcționează  parlamentul maghiar, un palat superb,  așezat pe malul fluviului. Dealul Castelului Buda – castelul regilor din Ungaria – și  Bastionul Pescarilor de pe malul drept al Dunării  oferă o priveliște minunată a întregului oraș,  aici aflându-se și  Biserica Matyas, biserica regilor Ungariei.  Au fost în cartierul evreiesc,  unde au văzut  o expoziție în aer liber, cu lucruri ce au aparținut victimelor Holocaustului, ajungând apoi la  Basilica Sfântul Ștefan,  impresionantă  prin arhitectura sa, aceasta aflându-se în inima centrului istoric al orașului.

Prof.  Andrei Cristea  – 11 A                                                                                                              Prof.  Emilia Haș – 11 B