Selectează o Pagină

În cadrul Săptămânii Educației Globale, elevi ai Liceului Greco-Catolic „Iuliu Maniu” din clasele 10B, 9A, 6A și-au petrecut ziua de sâmbătă, 24 noiembrie 2018, vizitând capitala Ungariei prin participarea la excursia organizată de către prof. Sorina Miheș și însoțiți de către prof. Sarca Ioana și prof. Varna Cristian, excursia vizând formarea atitudinilor de respect pentru diversitate și abilități de comunicare interculturală.

Budapesta le-a dezvăluit tinerilor noștri toate frumusețile sale: Basilica Sfântul Ștefan, cele nouă poduri de peste Dunăre ce odată legau Buda de Pesta, cădirile monument din Centru, Bastionul Pescarilor și Castelul Buda. Detaliile și curiozitățile legate de istoria poporului maghiar, de obiceiuri, de sărbătorile importante și de cultura acestuia le-au fost oferite de ghidul care ne-a însoțit, dna Beata Herczeg. Cea mai mare atracție au constituit-o Târgul de Crăciun și plimbarea cu vaporul pe Dunăre.

Momentele petrecute în Budapesta ne-au introdus în mirifica atmosferă a Sărbătorii Nașterii Domnului.

 

Prof. Sorina Miheș

Prof. Ioana Sarca