Selectează o Pagină

Vineri, 7 decembrie 2018, elevii claselor 10B si 11B au marcat Săptămâna Educației în Tehnologia Computerelor 3-9 decembrie, prin participarea la evenimentul internațional Hour of Code. Acesta reprezintă o introducere de o oră în știința computerului și programare, cu scopul de a demistifica limbajul specific și de a arăta ca oricine poate învăța bazele acestuia. Încercarea de a apropia elevii de tehnologia computerelor și programare a devenit astfel un efort global care începe prin parcurgerea unor activități de o oră. Evenimentul desfășurat în școala noastră a fost înregistrat pe harta internațională Hour of Code, activitatea elevilor fiind recompensată prin diplome de recunoaștere a înțelegerii conceptelor de bază din programare de către ADFABER.

Campania este susținută de peste 400 de parteneri și 200.000 de educatori din peste 180 de țări ale lumii. În România evenimentul global Hour of Code este adus de către Adfaber, singurul ONG din România care promovează schimbarea prin tehnologie.

 

Autor: prof. Sorina Miheș