Selectează o Pagină

Cu ocazia Zilei Mondiale a Apei, 22 martie,  elevii clasei 9B au susținut referate care au avut ca temă apa. La ora de chimie, elevii și-au prezentat proiectele care au cuprins  aspecte teoretice, curiozități, importanța apei pentru viață și sănătate.

S-a făcut referire la  apa pe Terra,  apa ca  substanță folosită atât în viața de toate zilele,  dar și în laboratorul de chimie.

S-au prezentat câteva reacții chimice ale metalelor cu apa, stingerea varului, apa ca solvent pentru prepararea de soluții.

S-a menționat  faptul că apa este răspunzătoare pentru fiecare reacție și proces metabolic care se petrece în organismul uman.

Elevii au subliniat faptul că apa este o sursă importantă de energie,  că trebuie să avem grijă să nu o poluăm, dar și să o economisim. Poluarea apei afectează viața întregii planete, deci stă în puterea nostră să  o prevenim.

A fost o oră în care am discutat mai mult ca oricând despre cea mai minunată substanță chimică: apa!

 

A consemnat prof. Iftimiciuc Dorina