Selectează o Pagină

În contextul creșterii pericolului consumului de droguri în societatea actuală, în liceul nostru s-au desfășurat o serie de activități pentru conștientizarea tinerilor cu privire la acest pericol. Luna martie a fost dedicată Proiectului „Mesajul meu antidrog”, în colaborare cu Agenția Națională Antidrog din Oradea.

Marți, 26 martie 2019, în sala festivă a școlii noastre,  a avut loc o activitate în colaborare cu un reprezentant DIICOT Bihor, domnul  procuror Puie Ciprian. Acesta a prezentat elevilor claselor a IX-a B, a XI-a A, a XI-a B, un material foarte documentat și actual, cuprinzând informații despre tipuri de stupefiante, inclusiv etnobotanice, situații – capcană în care ar putea fi prinși tinerii de această vârstă, consumatori și dealeri, legislația privind consumul și traficul de droguri. Elevii s-au dovedit foarte interesați, adresând întrebări concrete, vizând modul în care ar putea evita contactul cu dealerii, având în vedere infiltrarea acestora în mediile frecventate de tineri. De asemenea filmulețele prezentate i-au sensibilizat, văzând ravagiile pe care le fac drogurile în persoana  tânărului de azi.

Mulțumim tuturor celor implicați!

Director Prof. Antonia Nica