Selectează o Pagină

În data de 8 aprilie, preșcolarii grupei „Fluturașilor” au avut parte de o nouă aventură la Pro Cariere, din Cetatea Oradea. Alături de Upi, copiii au descoperit lucruri noi și interesante despre lumea fascinată a emoțiilor.

La această întâlnire, Upi ne-a invitat să ne jucăm împreună jocul „Puterea gândurilor”. Copiii au fost provocați să dea exemple de gânduri pozitive, denumite de către prietena noastră, Țestoasa, gânduri plastilină: ”ești drăguț, îmi place să mă joc cu tine, sunt mândră de tine”. Ea ne-a spus și despre gândurile cărămidă, acestea fiind gândurile negative, care de altfel ne și rănesc: nu-mi place cum ai lucrat, ești morocănos, etc.

La finalul întâlnirii, ”fluturașii” au realizat un experiment din care au înțeles cât de puternice sunt gândurile cărămidă când le adresăm prietenilor și cât de frumoase și pozitive sunt gândurile plastilină, câtă bucurie aduc ele în viețile noastre.

Cu aceste gânduri pline de veselie, așteptăm următoarea călătorie în lumea emoțiilor, alături de Upi, țestoasa stelară.

 

Prof. înv. preșcolar: Anamaria Crăciun

Diana Hossu