Selectează o Pagină

Obiectivele educației de mediu în toată lumea sunt asemănătoare: îmbunătăţirea şi menţinerea calităţii mediului. Pe de o parte, educaţia de mediu înseamnă informarea şi sporirea cunoştinţelor elevilor despre mediul înconjurător, pe de altă parte, educaţia de mediu sporeşte sensibilizarea opiniei publice faţă de protecţia mediului, ajutându-i pe elevi să-şi evalueze şi să-şi clarifice modul cum pot contribui la rezolvarea problemelor acestuia.

Educaţia ecologică este şi una practică, în sensul învăţării unor deprinderi de viaţă care ar reduce impactul negativ asupra mediului accentuând abilităţile de a acţiona ca cetăţean – de la elaborarea unui proiect până la influenţarea deciziilor autorităţilor publice locale.

 Având în vedere aceste obiective ale educației ecologice,  școala noastră s-a  implicat în proiectul ,,GREEN NETWORK ROMANIA ,, , în cadrul căruia elevii au participat la ecologizarea mai multor terenuri, alături de prof. biologie Alina Pupe.

Pe lângă aceste avantaje elevii au primit și un certificat international de voluntar.